Gençlik ve Spor Bakanlığına Bağlı Yurt

Haberler

Yurt Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli

Yurt Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli

Sitemize hoşgeldiniz:

Zorlu bir sınav maratonu ve bunun akabinde tercih yapma sürecinin sonuna gelmiş bulunmaktasınız.

Tebrik ederiz artık siz bir Üniversitelisiniz.

Tercih işlemleri sırasında en büyük kaygılarınız istediğiniz bölüme girebilmek, size gelecek vaat eden bir üniversiteye kayıt olmaktı.

Tercih sonuçlarınız açıklandıktan sonra eğer üniversiteniz yaşadığınız şehrin dışında ise aklınıza takılan en büyük soru tabikide şu olucaktır. “Ben nerede kalacağım, Yurt seçerken nelere dikkat etmem lazım”

Ailenizden uzakta sizi evinizde gibi hissettirecek, güvenli, ihtiyaçlarınıza cevap verebilecek bütçenize uygun bir yer aramaktasınız.

Önce şunu belirtmek isteriz. Yasaya göre öğrenci barındıran işletmetler Gençlik ve Spor Bakanlığı denetiminde olmak zorundadır. Gençlik ve Spor Bakanlığının öğrenci barınma hizmeti veren işletmeler için gerekli mevzuatları yasada belirtilmiştir. Buna göre kurumlar yasada belirtilen Yangın Güvenliği, Deprem Güvenliği, Öğrencilerin yaşama alanlarının güvenliği, kurum çalışanlarının yeterliliği gibi birçok konuda önlemleri yerine getirmek zorundadırlar. Milli Eğitim Bakanlığı, düzenli denetimler ile öğrenci barındıran işletmeleri sürekli denetlemektedir.

Bunun sizin için önemi çok büyüktür. Yaşanabilecek herhangi bir olumsuzluk durumunda sizin kendinizi güvende hissetmeniz sizin ve aileniz için önem arz etmektedir.

Öğrenci evleri, Öğrenci Apartları, Öğrenci Konutları, Kız Konutları, Öğrenci Daireleri Milli Eğitim Bakanlığına bağlı değildir. Bundan dolayı yaşanacak olumsuz durumlarda maalesef işletme sahibinin insiyatifine kalırsınız.

Öğrenci barınma hizmeti alacağınız kurumların Milli Eğitim Bakanlığına bağlı olduğunu belirten ruhsatını mutlaka isteyin ve görün.

Kendinize kalacak yer seçerken bunu göz önünde bulundurmanız hayati önem taşımaktadır. Gençlik ve Spor Bakanlığına bağlı her işletmeye güvenebilirsiniz çünkü bakanlık bu düzenlemeleri sürekli kontrol eder ve bu konuları işletme çalışanlarının ve sahiplerinin insiyatifine bırakmaz.

Güvenliğin nasıl sağlandığı ve ne tip bir güvenlik sisteminin uygulandığı kontrol edilmelidir.

Bunları belirledikten sonra kalacağınız yeri seçmek sizin için daha kolay hale gelicektir.

Kalacağınız yerin üniversitenize yakınlığı ve servis imkanının olması yolda geçireceğiniz zamanı kısaltıcağı için ayrıca bir önem taşır.

Üniversitenizin bulunduğu bölgenin iklim şartları ayrıca önem taşımaktadır. Soğuk kış günlerinde yurdunuzun evinizdeki gibi sıcak bir ortam sağlaması, derslerinize çalışmanızda ve yaşam konforunuz için önemlidir.

Tüm öğrencilerimize yeni üniversitelerinde, yeni hayatlarında başarılar diliyoruz.